Minster takes 6 wins at CRA’s Round 4

Nate Minster put on a performance not representative of his age as he swept the Featherweight classes during the Central Roadracing Association’s fourth round of the season held on Brainerd International Raceway’s Competition Road Course last weekend. The young rider showcased how much improvement he has made during the 2016 season while taking his KTM RC390 Cup bike to the front of the Featherweight classes and holding off multiple challenges by resident Lightweight powerhouse Jon Champ, who was making a guest appearance on the Fisk Brother’s Racing/Dryject, Inc. Yamaha YZF-R3. Champ quickly got to terms with the Yamaha but wasn’t able to overcome the 150-pound weight advantage that the diminutive Minster had. Race after race, Champ had no answer to Minster’s outright speed, finishing second in all six Featherweight races.

CRA's Nate Minster - Photo by Cat's Eye Photography

CRA’s Nate Minster – Photo by Cat’s Eye Photography

In another world, known as Lightweight, Champ retained his spot as the Leader of the Pac and was unchallenged on his way to sweeping the Lightweight races on his Chomp Racing Suzuki SV650. It is absolutely worth noting that Chomp Racing completed a very special 1-2 finish in Sunday’s Lightweight Supersport when Champ’s wife Katie Champ followed her husband across the line. In the Lightweight Novice class, Chris Mattson was the standout rider on a former Chomp Racing SV650 as he carved through the field and made quite a few experts wondering why he even bothered getting up that day.

The surprise of the weekend was the absolute domination by Sean Stettnichs in multiple Ninja 250 Novice races. The first-year rider put on a clinic in Sunday’s races, leaving the Ninja 250 Expert riders wondering what the Kill Bill-inspired rider ate with his Wheaties that morning. Missing from the Ninja 250 field was perennial frontrunner Sam Miller, and when the class favorite makes his return, he may find that a new sheriff has moved into town, and his nickname is Uma.

The Expert Middleweight and Heavyweight field was far from a normal affair as reigning series champion Scott Stall was missing in action for the second month in succession due to bike issues. Stall’s most formidable competition, and soon-to-be CRA series champion, Kyle Ohnsorg was present but nursing a surgically repaired wrist that was broken in a nasty crash the weekend after he set a new Donnybrooke track record (hitting 197 mph) in July. Ohnsorg had his cast removed three days before practice started and it was always going to be a difficult weekend for him. Due to that, there were a few new faces on the top of the podium with Brian Hebeisen, Justin Ebnet, Tom Austin and Ohnsorg splitting wins in Middleweight and Aaron “Mr. Factory” Anderson pulling off a clean sweep of the Heavyweight Expert races.

The Novice Middleweight and Heavyweight races were all about one guy: Jake Hennen. Hennen continued his domination in both classes and took the checkered flag the first 10 times in two days, leaving the rest of the field to pick up the scraps. Nathan Dotson debuted a new-to-him Yamaha R6 and gelled with the new platform quite quickly and will be looking to challenge Hennen in the near future.

Christian Schmidt almost had the perfect weekend in the Unlimited Expert races on his Rocky Mountain Kawasaki-fielded Kawasaki ZX-10R winning five races and looking a lot more composed on the bike, which seemed intent on jettisoning him even on the straights during the first few events of the season. Tony Mahto took a very well deserved and popular win when an unfortunate coming together between Schmidt and Ohnsorg on the last lap of Saturday’s Unlimited GP race saw both rider’s hit the deck, with Ohnsorg breaking what was his good hand and destroying the fire-breathing Mike Husman-tuned BMW S1000RR. Schmidt was able to return to the track the following day to take three more wins while Ohnsorg was taking pain meds and wondering how he was going to convince his college professors that he really is a highly-skilled motorcycle racer.

The Central Roadracing Association’s final round takes place Sept. 23-25 on BIR’s 3.1-mile Donnybrooke Road Course and will feature the annual 5-Hour Endurance race.

Below are results by class:

Unlimited SS Expert – Race 1
1 Christian Schmidt (Kaw ZX-10R)
2 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
3 Lucas Wygant (Yam YZF-R1)
4 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
5 Tony Mahto (Yam YZF-R1)
6 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

Unlimited SS Novice – Race 1
1 David Stone (Hon CBR1000RR)

Unlimited SS Expert – Race 2
1 Christian Schmidt (Kaw ZX-10R)
2 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
3 Tony Mahto (Yam YZF-R1)
4 Brandon Punt (BMW S1000RR)
5 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
6 Jesse Nelson (Suz GSX-R1000)

Unlimited SS Novice – Race 2
1 Josh Harein
2 David Stone

Unlimited SB Expert – Race 1
1 Christian Schmidt (Kaw ZX-10R)
2 Kyle Ohnsorg
3 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
4 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
5 Tony Mahto (Hon CBR1000RR)
6 Jesse Nelson (Suz GSX-R1000)

Unlimited SB Novice – Race 1
1 David Stone (Hon CBR1000RR
2 Matthew Nardo (Hon CBR1000RR)

Unlimited SB Expert – Race 2
1 Christian Schmidt (Kaw ZX-10R)
2 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
3 Lucas Wygant (Yam YZF-R1)
4 Brandon Punt (BMW S1000RR)
5 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
6 Todd Larson (Kaw ZX-10R)

Unlimited SB Novice – Race 2
1 Josh Harein (Hon CBR1000RR)
2 David Stone (Hon CBR1000RR)

Unlimited GP Expert – Race 1
1 Tony Mahto (Yam YZF-R1)
2 Jesse Nelson (Suz GSX-R1000)
3 Lucas Wygant (Yam YZF-R1)
4 Brandon Punt (BMW S1000RR)
5 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
6 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)

Unlimited GP Novice – Race 1
1 Matthew Nardo (Hon CBR1000RR)
2 David Stone (Hon CBR1000RR)

Unlimited GP Expert – Race 2
1 Christian Schmidt (Kaw ZX-10R)
2 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
3 Brandon Punt (BMW S1000RR)
4 Jesse Nelson (Suz GSX-R1000)
5 Todd Larson (Kaw ZX-10R)

Unlimited GP Novice – Race 2
1 David Stone (Hon CBR1000RR)

Heavyweight SS Expert – Race 1
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
4 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 John Anderson (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Novice – Race 1
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Martin Holte (Hon CBR600RR)
4 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
5 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
6 Ken Nielsen (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Expert – Race 2
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
3 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
4 John Anderson (Yam YZF-R6)

Heavyweight SS Novice – Race 2
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
4 Martin Holte (Hon CBR600RR)
5 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
6 James Michaelson (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Expert – Race 1
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
3 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
4 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 Dan Krambeck (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Novice – Race 1
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
4 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
5 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
6 Martin Holte (Hon CBR600RR)

Heavyweight SB Expert – Race 2
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Jordan Imrie (Duc 848)
3 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 John Anderson (Yam YZF-R6)

Heavyweight SB Novice – Race 2
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
4 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
5 James Michaelson (Yam YZF-R6)
6 Mark Nutter (Suz GSX-R600)

Heavyweight GP Expert – Race 1
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
3 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
4 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
5 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
6 Ryan Fors (Kaw ZX-6R)

Heavyweight GP Novice – Race 1
1 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
2 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
3 Martin Holte (Hon CBR600RR)
4 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
5 Andrew Bean (Hon CBR600RR)
6 James Michaelson (Yam YZF-R6)

Heavyweight GP Expert – Race 2
1 Aaron Anderson (Suz GSX-R750)
2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
3 Jordan Imrie (Duc 848)

Heavyweight GP Novice – Race 2
1 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
2 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
3 James Michaelson (Yam YZF-R6)
4 Ken Nielsen (Yam YZF-R6)

Middleweight SS Novice – Race 1
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
4 Martin Holte (Hon CBR600RR)
5 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
6 James Michaelson (Yam YZF-R6)

Middleweight SS Expert – Race 1
1 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
2 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
3 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
4 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 Tom Austin (Hon CBR600RR)

Middleweight SS Novice – Race 2
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Martin Holte (Hon CBR600RR)
4 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
5 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
6 James Michaelson (Yam YZF-R6)

Middleweight SS Expert – Race 2
1 Justin  Ebnet (Hon CBR600RR)
2 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
3 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
4 Dan Krambeck (Yam YZF-R6)
5 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)
6 Mark Grey (Yam YZF-R6)

Middleweight SB Novice – Race 1
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Martin Holte (Hon CBR600RR)
3 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
4 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
5 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
6 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)

Middleweight SB Expert – Race 1
1 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
2 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)
3 Tom Austin (Hon CBR600RR)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)
6 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)

Middleweight GP Expert – Race 1
1 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
2 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)
3 Kyle Ohnsorg (Yam YZF-R6)
4 Tom Austin (Hon CBR600RR)
5 Lucas Wygant (Yam YZF-R6)
6 Billy Vossberg (Kaw ZX-6R)

Middleweight GP Novice – Race 1
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
4 Daniel O’Day (Kaw ZX-6R)
5 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
6 Martin Holte (Hon CBR600RR)

Middleweight GP Expert – Race 2
1 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)
2 Jordan Imrie (Duc 848)
3 Tom Austin (Hon CBR600RR)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)

Middleweight GP Novice – Race 2
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
3 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
4 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
5 Martin Holte (Hon CBR600RR)
6 Ken Nielsen (Yam YZF-R6)

Lightweight SS Expert – Race 2
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 Katie Champ (Suz SV650)
3 David Hanson (Yam FZ-07)

Lightweight SS Novice – Race 2
1 Corey Robinson (Suz SV650)
2 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
3 Chris Mattson (Suz SV650)
4 Anthony Marcinek (Suz SV650)
5 Nathan Jessup (Suz SV650)
6 Sonia Pond (Suz SV650)

Lightweight SS Expert – Race 1
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 David Hanson (Yam FZ-07)
3 Stephen Johnson (Suz SV650)
4 Katie Champ (Suz SV650)

Lightweight SS Novice – Race 1
1 Anthony Marcinek (Suz SV650)
2 Corey Robinson (Suz SV650)
3 Leif Nadeau (Suz SV650)
4 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
5 Chris Mattson (Suz SV650)
6 Sonia Pond (Suz SV650)

Lightweight SB Expert – Race 1
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 Matt Cina (Yam FZ-07)
3 Jeff Touhey (Suz SV650)
4 Stephen Johnson (Suz SV650)
5 David Hanson (Yam FZ-07)
6 Katie Champ (Suz SV650)

250GP Expert – Race 1
1 Jeff Japs (Yam TZ250)

Lightweight SB Novice – Race 1
1 Chris Mattson (Suz SV650)
2 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
3 Anthony Marcinek (Suz SV650)
4 Leif Nadeau (Suz SV650)
5 Sonia Pond (Suz SV650)
6 Jeffrey Quam (Suz SV650)

Lightweight GP Expert – Race 1
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 Matt Cina (Yam FZ-07)
3 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
4 Stephen Johnson (Suz SV650)
5 Jeff Touhey (Suz SV650)
6 Adam Harrison (Suz SV650)

Lightweight GP Novice – Race 1
1 Corey Robinson  (Suz SV650)
2 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
3 Chris Mattson (Suz SV650)
4 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
5 Anthony Marcinek (Suz SV650)
6 Leif Nadeau (Suz SV650)

Lightweight GP Expert – Race 2
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 Matt Cina (Yam FZ-07)
3 Aaron Anderson (Suz SV650)
4 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
5 Adam Harrison (Suz SV650)
6 Pierre Champon (Suz SV650)

Lightweight GP Novice – Race 2
1 Chris Mattson (Suz SV650)
2 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
3 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
4 Anthony Marcinek (Suz SV650)
5 Wayne Minnichsoffer (Hon CBR600F2)
6 Nathan Jessup (Suz SV650)

Formula 40 – F2 – Race 2
1 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
2 Todd Larson (Kaw ZX-10R)
3 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)
4 Scott Luckiesh (Kaw ZX-6R)
5 David Stone (Hon CBR1000RR)

Formula 40 – F1 – Race 2
1 Matt Cina (Yam FZ-07)
2 Pamela Dupont (Suz SV650)

Formula 40 – F2 – Race 1
1 Shane Keaveny (Kaw ZX-10R)
2 Todd Larson (Kaw ZX-10R)
3 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
4 Kurt Schuschke (Tri D675)
5 Karl Rehpohl (Kaw ZX-6R)
6 Dwayne Stroman (Yam YZF-R3)

Formula 40 – F1 – Race
1 Matt Cina (Yam FZ-07)
2 Stephen Johnson (Suz SV650)
3 Wess Buren (Suz SV650)
4 Jeffrey Quam (Suz SV650)

New Rider Race – Race
1 Andrew Tolzman (Kaw ZX-6R)
2 Tom Conroy (Kaw ZX-6R)
3 David Juntunen (Kaw ZX-6R)
4 Angelos Limberios (Yam YZ450F)
5 Thomas Treviranus (Yam YZ450F)

Ultralight  #1 Expert – Race 1
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Harry Jensen (Duc 620)
3 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
4 Timothy Ring (Duc 620)

Ultralight  #1 Novice – Race 1
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Justin Pittman (Yam YZ450F)
3 Adam Bastien (Kaw EX300R)
4 John Roswick (KTM 690)

FWSS Expert – Race 1
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 William Miller (Yam YZF-R3)

FWSS Novice – Race 1
1 Anthony Lambert
2 William Nystrom

Ninja 250 Novice – Race 1
1 Corey Robinson (Kaw EX250R)
2 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
3 Brian O’Mara (Kaw EX250R)
4 Jayme Schmit (Kaw EX250R)

Ultralight  #1 Novice – Race 2
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Adam Bastien (Kaw EX300R)
3 Justin Pittman (Yam YZ450F)

Ultralight  #1 Expert – Race 2
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
3 Timothy Ring (Duc Monster 620)
4 Barry Schmidt (KTM 690)

FWSS Expert – Race 2
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 William Miller (Yam YZF-R3)
4 Dwayne Stroman (Yam YZF-R3)
5 Mike Knoll (Yam YZF-R3)

FWSS Novice – Race 2
1 Anthony Lambert (KTM RC390)
2 William Nystrom (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice – Race 2
1 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
2 Corey Robinson (Kaw EX250R)
3 Jayme Schmit (Kaw EX250R)
4 Jonathan Myers (Kaw EX250R)
5 Brian O’Mara (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert – Race 2
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)

Ultralight  #3 Expert – Race 1
1 Harry Jensen (Duc 620)
2 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
3 Jack Barton (Kra HKR Evo2)

Ultralight  #3 Novice – Race 1
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Adam Bastien (Kaw EX300R)
3 Justin Pittman (Yam YZ450F)

FWGP Expert – Race 1
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 William Miller (Yam YZF-R3)
4 Scott Luckiesh (Yam YZF-R3)

FWGP Novice – Race 1
1 Anthony Lambert (KTM RC390)
2 William Nystrom (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice – Race 1
1 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
2 Corey Robinson (Kaw EX250R)
3 Jayme Schmit (Kaw EX250R)
4 Brian O’Mara (Kaw EX250R)
5 Jonathan Myers (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert – Race 1
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)

Ultralight  #3 Novice – Race 2
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Adam Bastien (Kaw EX300R)

Ultralight  #3 Expert – Race 2
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
3 Timothy Ring (Duc 620)

FWGP Expert – Race 2
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 William Miller (Yam YZF-R3)
4 Dwayne Stroman (Yam YZF-R3)
5 Mike Knoll (Yam YZF-R3)

Ninja 250 Novice – Race 2
1 Jayme Schmit (Kaw EX250R)
2 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
3 Corey Robinson (Kaw EX250R)
4 Jonathan Myers (Kaw EX250R)
5 Brian O’Mara (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert – Race 2
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)

FWGP Novice – Race 2
1 William Nystrom (Kaw EX250R)

Middleweight SB Novice – Race 2
1 Jacob Hennen (Hon CBR600RR)
2 Nathan Dotson (Yam YZF-R6)
3 Patrick Wagaman (Hon CBR600RR)
4 Martin Holte (Hon CBR600RR)
5 Joe Mastain (Yam YZF-R6)
6 Ken Nielsen (Yam YZF-R6)

Ultralight  #2 Novice – Race 2
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Justin Pittman (Yam YZ450F)
3 Adam Bastien (Kaw EX300R)
4 John Roswick (KTM 690)

Ultralight  #2 Expert – Race 2
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
3 Timothy Ring (Duc 620)
4 Harry Jensen (Duc 848)

FWSB Expert – Race 2
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 Dwayne Stroman (Yam YZF-R3)
4 William Miller (Yam YZF-R3)
5 Mike Knoll (Yam YZF-R3)

FWSB Novice – Race 2
1 Anthony Lambert (KTM RC390)

Ninja 250 Novice – Race 2
1 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
2 Corey Robinson (Kaw EX250R)
3 Jayme Schmit (Kaw EX250R)
4 William Nystrom (Kaw EX250R)
5 Jonathan Myers (Kaw EX250R)
6 Brian O’Mara (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert – Race 2
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)

Supertwins Novice – Race 2
1 Chris Mattson (Suz SV650)
2 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
3 Anthony Marcinek (Suz SV650)
4 Sonia Pond (Suz SV650)
5 Nathan Jessup (Suz SV650)
6 Pamela Dupont (Suz SV650)

Supertwins Expert – Race 2
1 Aaron Anderson (Suz SV650)
2 Matt Cina (Yam FZ-07)
3 Harry Jensen (Duc 620)
4 Jeff Touhey (Suz SV650)
5 David Hanson (Yam FZ-07)
6 Stephen Johnson (Suz SV650)

Sportsman Lightweight  Novice – Race 2
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Wayne Minnichsoffer (Hon CBR600F2)
3 John Roswick (KTM 690)

Sportsman Lightweight  Expert – Race 2
1 Adam Harrison (Hon CBR600F2)
2 Jack Barton (Kra HKR Evo2)

Middleweight SB Expert – Race 2
1 Tom Austin (Hon CBR600RR)
2 Jordan Imrie (Duc 848)
3 Justin Ebnet (Hon CBR600RR)
4 Brian Hebeisen (Yam YZF-R6)
5 Drew Sivertsen (Suz GSX-R600)
6 John Anderson (Yam YZF-R6)

Ultralight  #2 Novice – Race 1
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Justin Pittman (Yam YZ450F)
3 Adam Bastien (Kaw EX300R)

Ultralight  #2 Expert – Race 1
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Harry Jensen (Duc 848)
3 Trevor Treviranus (Yam YZ450F)
4 Timothy Ring (Duc 620)

FWSB Expert – Race 1
1 Nate Minster (KTM RC390 Cup)
2 Jon Champ (Yam YZF-R3)
3 William Miller (Yam YZF-R3)
4 Scott Luckiesh (Yam YZF-R3)

FWSB Novice – Race 1
1 Anthony Lambert (KTM RC390)
2 William Nystrom (Kaw EX250R)

Ninja 250 Novice – Race 1
1 Sean Stettnichs (Kaw EX250R)
2 Corey Robinson (Kaw EX250R)
3 Jayme Schmit (Kaw EX250R)
4 Brian O’Mara (Kaw EX250R)
5 Jonathan Myers (Kaw EX250R)

Ninja 250 Expert – Race 1
1 Bryan Lachmiller (Kaw EX250R)

Supertwins Expert – Race 1
1 Matt Cina (Yam FZ-07)
2 Aaron Anderson (Suz SV650)
3 Jeff Touhey (Suz SV650)
4 Stephen Johnson (Suz SV650)
5 David Hanson (Yam FZ-07)

Supertwins Novice – Race 1
1 Chris Mattson (Suz SV650)
2 Anthony Marcinek (Suz SV650)
3 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
4 Sonia Pond (Suz SV650)
5 Nathan Jessup (Suz SV650)

Sportsman Middleweight  Novice – Race 1
1 Andrew Bean (Hon CBR600RR)
2 Frank Webb (Kaw ZX-6R)

Sportsman Lightweight  Novice – Race 1
1 Mark Praska (Kra HKR-Evo2)
2 Wayne Minnichsoffer (Hon CBR600F2)
3 John Roswick (KTM 690)

Sportsman Lightweight  Expert – Race 1
1 Jack Barton (Kra HKR Evo2)
2 Adam Harrison (Hon CBR600F2)

Lightweight SB Expert – Race 2
1 Jon Champ (Suz SV650)
2 Matt Cina (Yam FZ-07)
3 Jeff Touhey (Suz SV650)
4 Katie Champ (Suz SV650)
5 Adam Harrison (Suz SV650)
6 Bryan Lachmiller (Suz SV650)

Lightweight SB Novice – Race 2
1 Chris Mattson (Suz SV650)
2 Jesse Vanderweide (Suz SV650)
3 Anthony Marcinek (Suz SV650)
4 Sonia Pond (Suz SV650)
5 Jeffrey Quam (Suz SV650)
6 Nathan Jessup (Suz SV650)

Leave a Reply

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE